Bruksizmo gydymas (okliuzinės bruksizmo kapos)

bruksizmo sakandisBruksizmas arba Griežimas dantimis, (iš graikų kalbos βρυγμός (brugmós), „griežti“) –  tai griežimas dantimis arba per stiprus dantų sukandimas,susijęs su stipriais žandikaulių judesiais, dažniausiai miego metu.Paprastai žmogus apie šią problemą sužino iš savo sutuoktinio arba gydytojo odontologo, kuris pastebi patologinį dantų nusidėvejimą. Nustatyta, kad net 80% populiacijos daugiau ar mažiau griežia dantimis ir tai galiausiai sukelia sąkandžio sutrikimus, o sunkesniais atvejais tai gali būti ir smilkinio – apatinio žandikaulio sąnario patologijos priežastimi. Bruksuojančio žmgaus burnoje visos restauracijos apkraunamos didesniu krūviu, todėl trumpėja jų tarnavimo laikas. 

Be naktinio, yra ir dieninis bruksizmas. Žmonėms yra būdinga sukąsti dantis esant psichologinei įtampai. Turbūt esate pastebėję, kad, esant didesniam nerimui ar labai susikaupus, intensyviai dirbant, žmogaus apatinio žandikaulio kampo srityje ir smilkiniuose susitraukinėja kramtomieji raumenys, nors pats žmogus nejaučia, kad yra stipriai sukandęs dantis.

Šis sutrikimas yra polietiologinis – nustatyta, kad didelę įtaką turi psichologinai veikslniai taip pat vartojami medikamentai (antidepresantai), kartais bruksizmą gali paskatinti nekokybiški protezai burnos ertmėje, o kartais priežastis visiškai neaiški.

Kaip atpažinti, kad jūs griežiate dantimis?

Naktiniai bruksistai rytais gali jausti skausmą sanaryje ir sumažejusius apatinio žandikaulio judesius (sunku išsižioti katik atsibudus). Jeigu jaučiate spragsėjimą sanaryje, butinai pasirodykite gydytojui, nes tai gali pažengusios patologijos simptomas.

Buvus bruksizmo periodui 48h laikotarpyje, ant dantų emalio galima stebeti blizgančius plotelius (fasetes), kurios išnyksta negriežiant dantimis dvi paras. Dantų jautrumas terminiams dirgikliams taip pat gali rodyti patologinį emalio nusidėvėjimą.Dantims trinantis, nudyla jų kauburai. Esant dideliam kramtomųjų raumenų aktyvumui, pavieniai dantys gali įtrųkti ar net nulūžti. Ilgainiui dantyse prie dantenų susiformuoja pleištiniai defektai, kurie yra jautrūs braukiant nagu bei šalčiui. Netaisyklingą padėtį turintys dantys gali išsijudinti ir ilgainiui iškristi.

Be dantų pakitimų, gali būtu matomos įkandimo žymės skruosto gleivinėje. Bruksizmui taip pat būdingas kramtomųjų raumenų maudimas arba skausmas skruosto ir smilkinio srityse. Kai kurie ligoniai rytais skundžiasi galvos skausmais.

Kas sukelia bruksizmą?

 Bruksizmas neturi specifinės priežasties, jį greičiau sukelia keleto veiksnių derinys:

  • emocinė įtampa ir miego sutrikimai;
  • tam tikri charakterio bruožai (agresyvumas, didelė savitvarda, pedantiškumas) bei gyvenimo būdas (nuolatinis skubėjimas ar pernelyg aktyvus rezultatų siekimas);
  • netaisyklingas sąkandis.

 Bruksizmą taip pat gali sukelti netaisyklingos plombos, vainikėliai bei tiltai, burnos ertmės audinių pažeidimai, magnio ir vitamino B5 trūkumas.

 Vaistų ir cheminių medžiagų įtaka bruksizmo atsiradimui (pvz., rūkymas, alkoholis, antidepresantai, vaistai nuo psichozės)-dantu erozijų atsiradimas.

Kaip gydomas bruksizmas?

Visais atvejais įtariant bruksizmą reikia kreiptis į odontologą. Kai bruksizmo priežastis yra netaisyklingas sąkandis, atliekama sąkandžio korekcija, nušlifuojami „per aukšti dantų taškai“.Sunkesniais atvejais dantys protezuojami ir suformuojami nauji kandamieji paviršiai.

Kai diagnozuojamas per stiprus sukandimas, būtina taisyklinga liežuvio, lūpų ir dantų padėtis.Dantys neturi būti sukąsti, lūpos turi būti sučiauptos, o liežuvis turi būti laikomas aukštai, prie gomurio.Be to gydytojas gali pagaminti apsauginę kapą, kurią reikia dėvėti naktį.Šis prietaisas neleis dantims miegant liestis, žandikaulių padėtis bus taisyklinga, dėl to atsipalaiduos kramtomieji raumenys.

Bruksizmą gali padėti gydyti psichoterapija ir alkoholio vartojimo bei rūkimo ribojimas, antidepresantų dozės sumažinimas.

  • įprastiniai fiksuoti protezai;
  • užklotai, įklotai;
  • adhezinės plomos;
  • apsauginės kapos (dedamos ant dantų nakčiai, kad miegant dantys nesiliestų. Kapa įtveria dantis ir tolygiai paskirsto krūvį);
  • sunkesniais atvejais praverstų psichologo pagalba (nervinės įtampos šalinimas)
  • darbo/poilsio rėžimas

Okliuzinės bruksizmo kapos

bruksizmo kapos

Priimtiniausias ir konservatyviausias bruksizmo gydymas yra okliuzinės kapos, kurios neleidžia susiliesti dantims ir užkerta kelią jų nusidėvėjimui. Turėkite omenyje, kad bruksizmo gydymui tinkamos yra tik kietos kapos, kurios leidžia „išsigriežti“, bet neleidžia dilti dantims. Kieta okliuzinė bruksizmo kapa gaminama taip, kad atkartotų natūralių dantų išvedimo kelius, todėl su ja jausitės patogiai. Dėvint minkštą kapą, nėra patenkinami bruksisto poreikiai nuimti įtampą griežiant dantimis ir tai gali paskatinti išsivystyti kitoms patologijoms. Yra nustatyta, kad netinkamų kapų dėvėjimas sukelia virškinamojo trakto sutrikimus. Kas blogiausia – panešiojus minkštą kapą, bruksizmo periodai dar labiau sustiprėja.

Mūsų klinikoje mes nustatysime jūsu patologijos laipsnį ir parinksime tinkamiausią gydymą. Esant dideliam dantų nusidevėjimui, pirmiausia atstatomas taisyklingas sąkandis protezuojant, ar adhezinėmis medžiagomis, o tik po to gaminama okliuzinė kapa.

Okliuzinės kapos gaminamos pradžioje nustatant viršutinio žandikaulio padėtį kaukolės pagrindo atžvilgiu. Dėvint tokiu budu pagamintą kapą, jūsų apatinio žandikaulio sąnarinės galvos yra fiziologinėje padėtyje, tai ir lemia sąnario traškesių ir skausmo išnykimą, o taip pat griežimo sumažėjimą.

Kainos

Kapos (bruksistams, sportininkams, sąnarius ir sąkandį stabilizuojančios)

99€