Bruksizmas arba Griežimas dantimis, tai labai svarbi funkcija, palaikanti organizmo Homeostazę (vidinę pusiausvyrą).
Jo nereikia bijoti ar gydyti, reikia teisingai suvaldyti šią ypatingai svarbią organizmo funkciją.
Geriausias būdas tai padaryti – speciali sukandiminė kapa, leodžianti išsigriežti, bei atsipalaiduojanti kramtomuosius raumenis.
Be naktinio, yra ir dieninis bruksizmas. Žmonėms yra būdinga sukąsti dantis esant psichologinei įtampai. Turbūt esate pastebėję, kad, esant didesniam nerimui ar labai susikaupus, intensyviai dirbant, žmogaus apatinio žandikaulio kampo srityje ir smilkiniuose susitraukinėja kramtomieji raumenys, nors pats žmogus nejaučia, kad yra stipriai sukandęs dantis.
Šis sutrikimas yra polietiologinis – nustatyta, kad didelę įtaką turi psichologinai veikslniai taip pat vartojami medikamentai (antidepresantai), kartais bruksizmą gali paskatinti nekokybiški protezai burnos ertmėje, netaisyklingai suplombuoti dantys, kuomet negali atsipalaiduoti kramtomieji raumenys, ramybės metu.
Kaip atpažinti, kad jūs griežiate dantimis?
Naktiniai bruksistai rytais gali jausti skausmą sanaryje ir sumažejusius apatinio žandikaulio judesius (sunku išsižioti katik atsibudus). Jeigu jaučiate spragsėjimą sanaryje, butinai pasirodykite gydytojui, nes tai gali pažengusios patologijos simptomas.
Buvus bruksizmo periodui 48h laikotarpyje, ant dantų emalio galima stebeti blizgančius plotelius (fasetes), kurios išnyksta negriežiant dantimis dvi paras. Dantų jautrumas terminiams dirgikliams taip pat gali rodyti patologinį emalio nusidėvėjimą.Dantims trinantis, nudyla jų kauburai. Esant dideliam kramtomųjų raumenų aktyvumui, pavieniai dantys gali įtrųkti ar net nulūžti. Ilgainiui dantyse prie dantenų susiformuoja pleištiniai defektai, kurie yra jautrūs braukiant nagu bei šalčiui. Netaisyklingą padėtį turintys dantys gali išsijudinti ir ilgainiui iškristi.
Be dantų pakitimų, gali būtu matomos įkandimo žymės skruosto gleivinėje. Bruksizmui taip pat būdingas kramtomųjų raumenų maudimas arba skausmas skruosto ir smilkinio srityse. Kai kurie ligoniai rytais skundžiasi galvos skausmais.
Kas sukelia bruksizmą?
Bruksizmas neturi specifinės priežasties, jį greičiau sukelia keleto veiksnių derinys:
- emocinė įtampa ir miego sutrikimai;
- tam tikri charakterio bruožai (agresyvumas, didelė savitvarda, pedantiškumas) bei gyvenimo būdas (nuolatinis skubėjimas ar pernelyg aktyvus rezultatų siekimas);
- netaisyklingas sąkandis.
Bruksizmą taip pat gali sukelti netaisyklingos plombos, vainikėliai bei tiltai, burnos ertmės audinių pažeidimai, magnio ir vitamino B5 trūkumas.
Vaistų ir cheminių medžiagų įtaka bruksizmo atsiradimui (pvz., rūkymas, alkoholis, antidepresantai, vaistai nuo psichozės)-dantu erozijų atsiradimas.
Kaip gydomas bruksizmas?
Visais atvejais įtariant bruksizmą reikia kreiptis į odontologą. Kai bruksizmo priežastis yra netaisyklingas sąkandis, atliekama sąkandžio korekcija, nušlifuojami „per aukšti dantų taškai”.Sunkesniais atvejais dantys protezuojami ir suformuojami nauji kandamieji paviršiai.
Kai diagnozuojamas per stiprus sukandimas, būtina taisyklinga liežuvio, lūpų ir dantų padėtis.Dantys neturi būti sukąsti, lūpos turi būti sučiauptos, o liežuvis turi būti laikomas aukštai, prie gomurio.Be to gydytojas gali pagaminti apsauginę kapą, kurią reikia dėvėti naktį.Šis prietaisas neleis dantims miegant liestis, žandikaulių padėtis bus taisyklinga, dėl to atsipalaiduos kramtomieji raumenys.
Bruksizmą gali padėti gydyti psichoterapija ir alkoholio vartojimo bei rūkimo ribojimas, antidepresantų dozės sumažinimas.
- įprastiniai fiksuoti protezai;
- užklotai, įklotai;
- adhezinės plomos;
- apsauginės kapos (dedamos ant dantų nakčiai, kad miegant dantys nesiliestų. Kapa įtveria dantis ir tolygiai paskirsto krūvį);
- sunkesniais atvejais praverstų psichologo pagalba (nervinės įtampos šalinimas)
- darbo/poilsio rėžimas
Okliuzinės bruksizmo kapos
Priimtiniausias ir konservatyviausias bruksizmo gydymas yra okliuzinės kapos, kurios neleidžia susiliesti dantims ir užkerta kelią jų nusidėvėjimui. Turėkite omenyje, kad bruksizmo gydymui tinkamos yra tik kietos kapos, kurios leidžia „išsigriežti”, bet neleidžia dilti dantims. Kieta okliuzinė bruksizmo kapa gaminama taip, kad atkartotų natūralių dantų išvedimo kelius, todėl su ja jausitės patogiai. Dėvint minkštą kapą, nėra patenkinami bruksisto poreikiai nuimti įtampą griežiant dantimis ir tai gali paskatinti išsivystyti kitoms patologijoms. Yra nustatyta, kad netinkamų kapų dėvėjimas sukelia virškinamojo trakto sutrikimus. Kas blogiausia – panešiojus minkštą kapą, bruksizmo periodai dar labiau sustiprėja.
Mūsų klinikoje mes nustatysime jūsu patologijos laipsnį ir parinksime tinkamiausią gydymą. Esant dideliam dantų nusidevėjimui, pirmiausia atstatomas taisyklingas sąkandis protezuojant, ar adhezinėmis medžiagomis, o tik po to gaminama okliuzinė kapa.
Okliuzinės kapos gaminamos pradžioje nustatant viršutinio žandikaulio padėtį kaukolės pagrindo atžvilgiu. Dėvint tokiu budu pagamintą kapą, jūsų apatinio žandikaulio sąnarinės galvos yra fiziologinėje padėtyje, tai ir lemia sąnario traškesių ir skausmo išnykimą, o taip pat griežimo sumažėjimą.
Dantų kontaktaktavimo laikas per dieną
Kramtant ir ryjant: apytikslai 17,5min. per dieną
Graf H.Bruxism,Dent.Clin.North.Am.,13:659-665,1969.
Kramtomųjų raumenų aktyvumas Bruksizmo atveju
Sveikas organizmas: 3.2% (apytikslai 15min./naktį
Bruksuotojas: 7,5% (apytikslai 4omin./nakties metu)
Kobayashi et.al.Shigaku 66: 131, 1978.
Bruksizmo jėgos reikšmė
Stipresnė nei nepriverstinė sukandiminė maksimali jėga(50-100kgf)
Clarke N.G et al. Bruxing patterns in man during sleep. J Oral Rehabili., 11:123-126,1984.
Kramtymo jėgos dydis:30kgf
SILPNOJI GRANDIS
Daugelio dantų ligų išsivystymo priežastis susijusi su biomechaniniu faktoriu
Biomechaninės jėgos dėl bruksizmo aktyvumo pasireiškia silpniausios grandinės vietoje.
BRUKSIZMAS
Dantų Dantų lūžimai Periodonto ligos TMJ HiperAktyvumas
kariesas Dantų dilimas Kramtymo raumenų
Kainos
Kapos (bruksistams, sportininkams, sąnarius ir sąkandį stabilizuojančios)
99€